Poslední týden v srpnu jsme v CVŘ uspořádali specializovaný workshop zaměřený na vlastnosti ozářených materiálů (post-irradiation examination – PIE). Program cílil především na studenty a mladé výzkumníky s důrazem na klíčovou roli ozařovacích experimentů v jaderné bezpečnosti.
Pětidenní program obsahoval odborné prezentace od expertů z CVŘ, ÚJV, ČVUT, SÚJB, AV ČR, ale také expertů od zahraničních partnerů STUBA a CNL. Prezentace provedly účastníky tématy jako je ozařování neutrony, ionty, konstrukce speciálních ozařovacích sond, analýza mikrostruktury a mechanických vlastností ozářených materiálů, jaderné palivo a jeho inspekce. Další příspěvky se zaměřily na biologické stínění a praktické využití znalostí PIE pro prodlužování životnosti stávajících i nových jaderných elektráren, svědečný program a materiálový výzkum pro budoucí jaderné reaktory.
Důležitou součástí Workshopu byly exkurze a praktické ukázky práce s ozářenými vzorky. Účastníci tak měli možnost navštívit výzkumný reaktor LVR-15, školní reaktor VR-1, Horké komory SUSEN, Centrum vysoce citlivých analytických přístrojů a také iontový urychlovač TANDETRON.
Kromě předání znalostí bylo cílem akce provést účastníky celým procesem zpracování ozářených vzorků se všemi jeho možnými úskalími. Mladí výzkumníci se tak od svých zkušenějších kolegů dozvěděli, na jaké překážky mohou při analýze narazit a jak je důležitá správná interpretace získaných výsledků při optimalizaci příslušné legislativy.
Velký dík patří všem prezentujícím za sdílení znalostí a zkušeností a účastníkům za jejich aktivní zapojení. Těšíme se na další spolupráci v oblasti jaderné bezpečnosti!