Hlavním účelem horkých komor je umožnit provádění materiálového výzkumu pro potřeby jaderných elektráren s důrazem na prodloužení jejich životnosti. Snahou je především získat možnost výzkumu komplexního chování vysoce aktivních materiálů.
Horké komory gama jsou určeny pro práci s radioaktivními konstrukčními materiály komponent jaderných elektráren s maximální zpracovávanou aktivitou ~300 TBq (přepočteno na energii Co60). Obvodovou stínící konstrukci tvoří ocelové bloky o maximální tloušťce 500mm a průzory z olovnatého skla, umožňující operátorům sledování prací uvnitř horké komory. Uvnitř stínících bloků je umístěn (pro každou horkou komoru) vyjímatelný vnitřní vzduchotěsný box z nerezového plechu opatřený průhledem s krycím sklem.
Radioaktivní materiál je do komplexu horkých komor transportován v obalovém souboru o dostatečném stínění i pro vysoce ozářené vzorky. Transport radioaktivních materiálů/vzorků mezi komorami je zajištěn speciálním zavážecím strojem pohybujícím se nad stropním stíněním. Materiál je do horké komory zavážen pomocí otevíratelného otvoru ve stropu stínění a boxu. Otevírání boxu při zavážení vzorku musí probíhat tak, aby nedošlo k úniku radiace ohrožující bezpečný provoz komplexu horkých komor, a to i v případě, že box nebude dekontaminovaný.
Přístrojové vybavení horkých komor pokrývá celý proces materiálového výzkumu, tj. od výroby vzorků ze základního ozářeného materiálu přes mechanické zkoušky, přípravu metalografických vzorků až po finální analýzu mikrostruktury. Mezi základní přístroje instalovaná v horkých komorách patří:
Studium degradace mikrostrukturních a mechanických vlastností materiálů konstrukčních prvků jaderného reaktoru po delší provozní expozici;
Testování vysoce ozářených materiálů – pokrytí paliva, vnitřní vestavba reaktoru, exponované betonové části reaktoru
Testování mechanických vlastností, korozních vlastností, příprava vzorků pro mikroskopická pozorování
8 γ-horkých komor, 2 α-horké komory, 1 polohorká komora, 1 suchý překládací bazén, 3 stíněné rukavicové boxy