V oblasti ukládání nebezpečných odpadů se věnujeme především výzkumu, který je zaměřen na hlubinné úložiště za účelem zajištění jeho dlouhodobé životnosti a bezpečnosti. Hlubinné uložiště představuje multibariérový systém skládající se z inženýrské bariérové ochrany (zahrnující úložný obalový soubor a geotechnickou ochranu bentonitem) a z přírodní bariérové ochrany, kterou tvoří geologické prostředí. Hlavním cílem těchto bariér je zabezpečit dlouhodobou izolaci radionuklidů od okolního prostředí. V této oblasti se zabýváme především laboratorním výzkumem (např. studiem dlouhodobého chování úložného obalového souboru, bentonitu a cementových materiálů jako bariér hlubinného úložiště) a to prostřednictvím anaerobních rukavicových boxů), vyznačujících se nízkou koncentrací kyslíku. To umožnuje studovat chování multibariérového systému za anaerobních podmínek simulujících nejdelší a konečnou fázi vývoje prostředí hlubinného úložiště.
V rámci hlubinného úložiště jsme se podíleli na národních (spoluřešitel veřejné zakázky pro ÚJV Řež/SÚRAO, "Výzkumná podpora pro bezpečnostní hodnocení hlubinného úložiště") a mezinárodních výzkumných projektech (evropský projekt JOPRAD, SITEX-II a MIND v rámci výzkumné podpory H2020).
Rovněž zkoumáme možnost využití materiálů na bázi anorganických matric pro jaderný průmysl, které přispívají k dlouhodobému a bezpečnému provozu jaderných elektráren a dále řeší problematiku výzkumu a vývoje v oblastech energetiky a pokročilých materiálů za podpory TA ČR (například projekty „Nové anorganické materiály pro jadrný průmysl“ a „Funkční stavební materiály pro jaderný průmysl“). Zde využíváme metody, jako jsou sítová analýza velikosti částic, měření specifického povrchu, porozity a distribuce šířek pórů a jejich objemu pomocí metody sorpce plynu a dále mechanické zkoušky pevnosti v tlaku a ohybu a nedestruktivní zkoušky ultrazvukem.
Z hlediska materiálového výzkumu spolupracujeme s mnoha partnery z oblasti průmyslu (ČEZ, ÚJV Řež, ŠKODA-JS) a akademickými institucemi (ČVUT, VŠCHT, TUL, UK).