Spolupráce

CVŘ se zaměřuje především na výzkum, vývoj a inovace v oblasti energetiky. Vybudovaná infrastruktura a odbornost zaměstnanců poskytují partnerům jedinečnou možnost spolupráce na špičkové úrovni.

Mezi hlavní oblasti našich aktivit patří zejména výzkumná podpora provozu jaderných i klasických elektráren, výzkum a vývoj v oblasti pokročilých jaderných technologií, jako jsou např. reaktory IV. generace, SMR a fúze, dále výzkumná podpora zpracování a ukládání radioaktivních a nebezpečných odpadů a výzkum a vývoj v oblasti bezemisní energetiky a moderních energetických technologií, kde speciální pozornost je věnována v současné době např. akumulaci energie a termodynamickým okruhům. Speciální roli v portfoliu našich aktivit představuje pokročilý materiálový výzkum, který je průřezovým a klíčovým tématem pro všechny výzkumné oblasti.

Naše spolupráce

Mezinárodní konsorcia a asociace

CVŘ je aktivním členem mnoha mezinárodních i národních organizací a platforem, které se zaměřují na společný výzkum, vzdělávání a poskytování odborné podpory. Naše účast v těchto organizacích nám umožňuje přispívat k přípravě mezinárodních i národních strategií a kultivaci vědeckého prostředí.
Se svými infrastrukturami jsme zapojeni do řady národních a mezinárodních výzkumných projektů, kde jsme již mnoho let vyhledávaným partnerem. Příkladem mohou být projekty TA ČR THÉTA a NCK, bezpečnostní výzkum (MV), projekty OP PIK (MPO), apod. Na mezinárodní úrovni je to především řada projektů z pilíře EURATOM v rámci programů Research and Innovation, kde v současné době spolupracujeme na řešení dvacítky projektů, z kterých dva rovněž koordinujeme.
Nedílnou součástí dnešních aktivit společnosti je také intenzivní spolupráce s průmyslem v České republice i v zahraničí a odpovídající transfer technologií a znalostí. Důležitou součástí výzkumné spolupráce je především možnost poskytnout naši experimentální infrastrukturu partnerům formou „open access“ v rámci projektu Velkých výzkumných infrastruktur.
Spolupracujeme s výzkumnými organizacemi z celého světa. Zaměřujeme se zejména na VaV projekty, ale podílíme se i na projektech výstavby nových inovativních zařízení (ITER, ESS) a projekty s vlivem na zapojení českých subjektů do evropského a světového výzkumu.
Ve spolupráci se Státním ústavem radiační ochrany (SÚRO) si klademe za cíl rozvoj sdílení expertních kapacit, know-how, modelů, výpočetních kódů a experimentálních dat a systematické prohlubování know-how v oblasti deterministických a pravděpodobnostních metod hodnocení jaderné bezpečnosti.
Intenzivně spolupracujeme s vysokými školami a výzkumnými ústavy. Spolupráce probíhá nejen v oblasti vědecko-výzkumných projektů, ale i v oblasti zapojení studentů do praxe. Studentům vysokých škol je umožněna práce na jejich diplomových či doktorských pracích na pracovištích VaV a pro vedení těchto prací jsou jim poskytnuti příslušní odborníci. Vybraným studentům všech stupňů studia je nabízen pracovní titul za účelem jejich profesního rozvoje a získání praktických zkušeností. Vybraní zaměstnanci CVŘ jsou zároveň zapojeni do výuky na VŠ a podílí se tak na rozvoji studijních programů.