Nové jaderné palivo pro LVR-15 dorazilo do Řeže

12. listopadu 2015 v podvečerních hodinách dorazil do areálu ÚJV transport převážející čerstvé jaderné palivo pro reaktor LVR-15. Objem transportu pokryje potřeby našeho výzkumného reaktoru na tři až čtyři roky.

Palivo typu IRT-4M bylo v průběhu roku 2015 vyrobeno v ruském Novosibirsku, poté bylo po železnici převezeno do Moskvy, kde se připojilo k leteckému transportu jaderného paliva pro JE Temelín. Na přijímacím letišti v ČR se pak obě zásilky opět rozdělily a pod ochranou policie ČR pokračovaly v silničním konvoji na místo určení.

Jedná se o historicky první případ společné letecké zásilky pro jaderné elektrárny a výzkumný jaderný reaktor LVR-15. Cílem bylo snížit náklady na leteckou přepravu, které tvoří nezanedbatelnou složku ceny jaderného paliva. I přes komplikovanou organizaci simultánní přepravy z a do několika lokalit vše proběhlo naprosto hladce a profesionálně, což byla zejména zásluha přepravní společnosti DMS s.r.o., která pro tuzemské reaktory úspěšně přepravuje palivo již dvacet let.

Centrum výzkumu Řež, s.r.o. si také velmi váží vstřícného přístupu zástupců ČEZ a.s., bez jejichž spolupráce a pomoci by se tato společná přeprava nemohla uskutečnit.

vlastimil.juricek@cvrez.cz