CVŘ představilo projekt Energy Well na konferenci v Atlantě

Na 8. ročníku mezinárodního konference o malých jaderných reaktorech (8th Annual International SMR and Advanced Reactor Summit 2018) v Atlantě, v USA, prezentovala Skupina ÚJV projekt českého malého modulárního reaktoru s  názvem Energy Well.

Konference patří mezi nejvýznamnější světová setkání k problematice malých modulárních jaderných reaktorů. Letošní, již osmý ročník za účasti tří stovek odborníků ze dvou desítek zemí představil nové technologické poznatky a aktuální stav výzkumu a vývoje v této oblasti.

S projektem malého modulárního jaderného reaktoru s názvem Energy Well přijeli letos do Atlanty i odborníci ze společností Centrum výzkumu Řež a ÚJV Řež (členové Skupiny ÚJV), kde se této oblasti dlouhodobě věnují.

Český stánek i prezentace projektu vzbudily v Atlantě velký ohlas a řada firem přímo projevila zájem podílet se na dalším vývoji.

 

Co je Energy Well?

Koncept Energy Well představuje návrh malého modulárního vysokoteplotního reaktoru s nízkým výkonem kolem 20 MWt, chlazeného tekutými solemi. Jeho design je založen na unikátních znalostech dosažených v ČR třemi generacemi jaderných inženýrů. Systematický výzkum reaktorů chlazených roztavenou solí se uskutečňuje pouze ve Spojených státech, v Číně a právě v České republice.

Tým Skupiny ÚJV předpokládá, že už za tři roky by mohl představit studii proveditelnosti a predesign projektu.